Events

Izložba „Dvadeset lakih komada – izbor iz italijanskih stripova inspirisanih muzikom“ Priredio: Andrea Plazzi (Italija)

  • Date: 8 oktobra, 2015
  • Time: 20:00
  • Location: Pančevo, Srbija
  • Venue: Galerija Milorada Bate Mihailovića

8.10.2015. u 20.00, Galerija Milorada Bate Mihailovića / Pančevo
Izložba „Dvadeset lakih komada – izbor iz italijanskih stripova
inspirisanih muzikom“
Priredio: Andrea Plazzi (Italija)

Teško je objasniti magiju muzike, ali ona je svakako uticala i na druge umetničke discipline, uključujući strip. U Italiji, gde postoji duga i snažna tradicija stvaranja „priče u slikama“, muzika je inspirisala brojne strip-autore. Odabirući neke od primera ponesenosti muzikom ili muzičkim izvođačima u italijanskom stripu, Andrea Placi (Plazzi) je izbunario mnoge zanimljive primere iz prošlosti i sadašnjosti. Inače, matematičar po obrazovanju, Placi je kolumnista, urednik i prevodilac strip-izdanja, kao i autor brojnih izložbi stripa, a na italijanskoj i internacionalnoj sceni aktivan je od 1977. godine. U našoj sredini poznat je po učešću u nekoliko zapaženih projekata, među koje spada prva postavka originalnih crteža kultnog stripa Alan Ford na Internacionalnom festivalu autorskog stripa Grrr! u Pančevu 2002. godine, nakon koga su se crteži mogli kupiti po (ipak) pristupačnim cenama. Na istom festivalu 2004. godine priredio je izložbu stripova i ilustracija Benita Jakovitija (Jacovitti), a bio je i jedan od autora retrospektivne izložbe italijanskog stripa Oblačići u štampi u Italijanskom institutu u Beogradu 2009. godine.

Saša Rakezić alias Aleksandar Zograf, urednik strip-programa Nova Festivala

Dvadeset lakih komada – izbor italijanskih stripova povezanih s muzikom

Italijanski fumetisti (crtači i pisci stripova) oduvek su bili privrženi svemu što je, makar izdaleka, povezano s muzikom. Još od ranih dana onoga što danas nazivamo stripovima (ili protostripovima), oni su počeli da se poigravaju idejom dočaravanja muzike, kao i idejom pripovedanja priča o muzici i priča inspirisanih muzikom, i sa tom praksom nikada nisu prestali. Razlog za to možda leži u činjenici što mnogi od njih predstavljaju svojevrsne muzičare pod velom: oni sviraju, pa čak i stvaraju muziku, i često zateknu sebe u pokušaju da spoje svoju glavnu strast i posao s neodoljivim zovom muzike. I naravno da slušanje muzike tokom dugih, zamornih sati provedenih za stolom za crtanje predstavlja uobičajenu naviku među stripadžijama. A možda oni prosto vole da dočaravaju – da opisuju, zapisuju i na karton ucrtavaju – energičnu, osvežavajuću, tako često zapanjujuću i uvek tešku temu tela i uma muzičara koji se hvata ukoštac sa svojom muzikom.

Ovaj sažeti izbor, koji pokriva period od najstarijih do najnovijih stripova što Italija ima da ponudi, nastoji da pruži suštinski, a nadamo se i zanimljiv uvid u složen odnos dve umetnosti. Predstavljamo vam radove majstora kakvi su Hugo Prat, Tanino Liberatore, Ivo Milaco i Đuzepe Palumbo, kao i uzorke produkcija istaknutih i svetski poznatih kuća kao što su Boneli (Zagor, Dampir, Teks) i Dizni, kao i delove manje očiglednih, katkad opskurnih, često marginalnih, ali uvek vitalnih svetova alternativnog stripa i muzike.

Posebna zahvalnost:
Francesco Artibani, Marcello Buonomo, Mattia Di Bernardo, Giovanni Eccher, Chiara Ferla Lodigiani, Fabio Gadducci, Donatella Giancola, Francesca Martucci, Alessandro Olivo, Spazio Papel, Mauro Penzo, Simone Romani, Egisto Seriacopi i svim autorima, piscima i umetnicima koji su dali doprinos ovoj izložbi. Posebno Saši Rakeziću.

Andrea Plazzi
Bolonja (Italija), septembar 2015.